TEZLER

Tezler / 1930lar Türkiye’sinde Kadın Bedeni Üzerine Sosyal Politikalar (Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü)

Atatürk Ilkeleri ve Inkilâp Tarihi Enstitüsünde Yüksek Lisans derecesi için Laden Yurttagüler tarafindan Eylul 2004’te teslim edilen tezin kisa özeti

Baslik: 1930lar Türkiye’sinde Kadin Bedeni Üzerine Sosyal Politikalar

Bu tez 1930’larda Türkiye’de kadin bedeni üzerine gelistirilen sosyal politikalari ele almaktadir. 1930’lar yeni rejimin kurulmasi ve kurumsallasmasina taniklik eden yillar olarak düsünülebilinir. Cumhuriyetin erken dönem elitleri yeni neslin “yaratilmasinda” ve yeni devletin kurulmasinda bir vizyona ve projeye sahiptirler.
Projede birlestirici oldugu için milliyetçi ve ilerlemeyi vurguladigi için için modernist söylemin hakim oldugu söylenebilir. Milliyetçi ve modernist söylemlerin etkisiyle kadin bedeni “sosyal” bir deger olarak öne çikmistir. Bu çalismada “sosyal” bir deger olarak tanimlanan kadin kimliginin 1930’larin projesinde kurgulanmasi sorgulanmistir. Özellikle kadin bedeni tarafindan uygulanmasi “istenen” pratiklere bakan bu çalisma, yeni rejimin günlük hayati, hukuki uygulamalar, ahlaki ve sosyal söylemlerle nasil düzenlemeye çalistigini ortaya koymayi amaçlamaktadir. Bedenin, özellikle kadin bedeninin üzerine gelistirilen politikalari izlemek için 1930’larda üretilen bilimsel, milliyetçi ve modernist söylemler ve bu söylemlerin kadin bedeni üzerinde yaratmaya çalistigi etkiler incelenmistir.

2004