TEZLER

Tezler / Classification of welfare regimes using cluster analysis: Where does Turkey stand (Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü)

Ekonomi Yüksek Lisans derecesi için Sosyoloji Yüksek Lisans derecesi için Gözde Sener tarafindan 2006’da teslim edilen tezin kisa özeti

Classification of welfare regimes using cluster analysis: Where does Turkey stand

Esping-Andersen (1990) 18 gelismis ülkenin sosyal politikalari üzerine olan çalismasinda günümüzün en iyi bilinen refah devletleri siniflandirmasini yapmistir. 1980 yilina ait, emeklilik sistemleri, issizlik ve hastalik harcamalari üzerine olan verileri kullanarak refah rejimlerini “liberal”, “sosyal demokrat” ve “corporatist” olarak üç gruba ayirmistir. Bu tez, Esping-Andersen’in çalismasini 2000’li yillara ait veriler kullanarak, çalismaya Yunanistan, Portekiz, Ispanya ve Türkiye’yi de dahil ederek ve küme analizi kullanarak genisletmekte ve metodolojik olarak güvenilirligini test etmektedir. Tezin amaci, refah devleti kümelerinin varligindan günümüzde ne ölçüde bahsedilebilecegini görmek ve Akdeniz ülkelerinin, özellikle de Türkiye’nin, bu kümeler arasindaki yerini bulmaktir. 2000’li yillara ait sosyal politika verilerini kullanilarak yapilan bu teze göre de refah rejimlerinin üç gruba ayrildigindan söz edebiliriz. Küme analizinin sonuçlarina göre, ilk kümede, liberal olarak adlandirdigimiz, sosyal harcamalarin düsük oldugu ve Esping-Andersen’in çalismasina göre de liberal olarak siniflandirilan ülkeleri, yani Avustralya, Kanada, Irlanda, Yeni Zelanda, Ingiltere ve Amerika Birlesik Devletleri’ni, görmekteyiz. Ikinci kümede, Güney Avrupa ülkelerini; üçüncü ve sosyal harcamalarin en yüksek oldugu kümede ise Esping- Andersen’in “sosyal demokrat” ve “corporatist” olarak iki gruba ayirdigi ülkeleri görmekteyiz.

2006